RYOBI R18PD3-220S Rechargeable battery combis + 2x2.0Ah akku + charger + case
The Ryobi R18PD3-220S is an 18V battery bump drill, which is the perfect choice when you are looking for a strong and reliable tool for drilling wood or metal, folding, or even drilling masonry. The 13...
In case you order today
Pickup in store:
Home Delivery:
Warranty
Product description
The Ryobi R18PD3-220S is an 18V battery bump drill, which is the perfect choice when you are looking for a strong and reliable tool for drilling wood or metal, folding, or even drilling masonry. The 13 mm ratchet chuck provides a stable bits, while the 2 gear and 24-speed torque help help with accurate work on various materials. And built -in LED lighting facilitates the vision of work in darker places. The kit includes 2 2.0 Ah batteries, charger and tool bags, so you can get into work right away. Ideal for all -day use, as the Ryobi One+ compatible battery can be used for any other Ryobi tool, making it a versatile and economical solution.
- a compact design
- Two -speed
- LED work lamp
- multi -purpose use
- ergonomic handle
- Easy manageability
- Precision torque
- Durable material use
Technical data
- Tension: 18 V
- chuck size: 13 mm ratchet
-Identification speed: 0-450 / 0-1 750 Ford / Minutes (two gear)
- torque: 50 nm
- Torque adjustments: 24+1
- Punch drill function: Yes
- LED work lamp: built -in
- Product size: 290 x 255 x 197 mm